Lysice (zámek) zámek (ikonka)historická zahrada, park (ikonka)

Zámek Lysice je stavební památka nacházející se ve stejnojmenném městysu Lysice na jižní Moravě. Přihéhá k němu rovněž jedna z nejcennějších historických zahrad v ČR. Areál je ve vlastnictví státu, je zpřístupněný veřejnosti a jeho správou je pověřen Národní památkový ústav.

Lysice

Lysice

V současné době má zámek barokní podobu, ale vznikl na místě vodní tvrze pánů z Kunštátu, o které první zmínka pochází z počátku 14. století. Renesanční přestavba proběhla koncem 16. století. Tehdy byly také položeny základy zámecké zahrady. Barokní stavební fáze zámku, provedená patrně v letech 1705-1711 za vlády hraběte Antonína Amata Serényiho byla s největší pravděpodobností uskutečněna brněnským stavebním mistrem Mořicem Grimmem.

Na počátku 19. století získali Lysice Dubští z Třebomyslic, kterým zámek s přilehlým panstvím patřil až do roku 1945. Mezi nejznámější členy rodu patřila rakouská spisovatelka Marie, provdaná Ebner von Eschenbach, která na zámku často pobývala a tvořila. Stavba prošla výraznými stavebními úpravami v 2. polovině 19. století podle projektu stavebního mistra Kajetána Vašíčka; je pravděpodobné, že do podoby přestaveb zasáhl i diletující architekt a tehdejší majitel zámku hrabě Emanuel Dubský z Třebomyslic. Kromě vnitřních interiérů je zde možno navštívit okrasnou zahradu s oranžerií a skleníky a nevšední kolonádu přiléhající přímo k zámku.

Posledním soukromým vlastníkem byl Albrecht Dubský, kterému byl zámek zabaven a později zpřístupněn veřejnosti. Na přelomu 60. a 70. let 20. století prodělala stavba výraznou rekonstrukci. 

Archiv edukačních programů

Účesy lysické zahradyškolní skupina (ikonka)

Účesy lysické zahrady - hlavní obrázek Zámecká zahrada Lysice se od doby svého vzniku v období renesance mnohokrát „převlekla“, změnila svůj „účes“ podobně jako se měnila móda ve světě odívání. Pojďme společně objevovat její krásu, smysl, význam:
- Jak se měnila podoba zahrady v historii?
- K čemu ji šlechticové potřebovali, jaké měla funkce a významy?
- Jaké jsou rozdíly mezi pravidelnou a nepravidelnou zahradou?
- Co obnáší péče o zahradu?
- Je zahrada uměleckým dílem?
- Jaké nám může vyprávět příběhy?
- Co v zahradě krásně voní a chutná?
- Které rostliny jsou nejzajímavější a odkud pocházejí?
- K čemu je zahrada pro každého z nás? 
Program určený žákům I. stupně ZŠ překonává klasický koncept prohlídky s průvodcem ve prospěch aktivity jeho účastníků. Uplatňují se v něm výtvarné, hudební, herní a dramatické činnosti. Žáci zahradu vnímají všemi svými smysly.